panorama

Бессарабська площа

 • Площа розташована між Хрещатиком, бульваром Тараса Шевченка, Великою Васильківською вулицею, Крутим узвозом і Басейною вулицею.

  Наприкінці XVIII ст. на місці давнього лютеранського цвинтаря виникла кінна поштова станція, на яку прибували подорожні з півдня, з боку Василькова. Навколо станції відбувалися досить жваві торги і на початку ХІХ ст. тут виникла стихійна торговельна площа. Сюди приїздили продавати фрукти та вино селяни з Бессарабії, цим і пояснюється назва площі, що історично склалася. У середині ХІХ ст. площу було впорядковано і вона перетворюється на один із центральних районів. У другій третині ХІХ ст. тут функціонували заїжджі двори, організовувалися циркові вистави для населення та інші громадські заходи, що надавали площі все більшої популярності.

  Центральною спорудою площі став Бессарабський критий ринок, збудований у 1910-1912 рр. у стилі українського модерну за проектом архітектора Г.Гая на гроші, які заповів місту підприємець-мільйонер Л.Бродський. Після руйнувань, яких зазнав Київ під час Другої світової війни, Бессарабку відразу ж почали відновлювати. Будівля ринку дійшла до наших днів майже в первозданному вигляді: на фасаді будівлі привертають увагу ліпні оздоблення на тему сільського господарства та інші елементи декору, що надають цій будівлі справжньої неповторності.

  У середині ХІХ ст. існувала також паралельна назва – Університетська площа (як така, що лежить на шляху від Липок до університету). У 1869 р. на площі планували встановити пам'ятник Богданові Хмельницькому, тому деякий час вона носила ім'я великого українського гетьмана.

  Кілька років тому Бессарабську площі та прилеглі вулиці було реконструйовано. Під ними проліг підземний торгівельно-розважальний комплекс "Метроград". Втім не виключено, що незабаром площа знову зазнає змін: серед планів архітекторів є й такі, що передбачають зведення на Бессарабській площі магістралей на різних рівнях.

  Сучасна Бессарабська площа – одна з найбільш відомих площ Києва, оскільки часто саме на Бессарабці проводять урочисті заходи та святкові концерти.

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти