panorama

Євро-2012

Варшава

 • Варшава – столиця Республіки Польща.

          Населення – 1,71 млн жителів, міської агломерації, що включає близько 30 міст – понад 2,40 млн. (2010). Територія – 517,24 км². Головний політичний центр країни, найпотужніший фінансово-економічний, інвестиційний, науково-культурний, транспортний регіон. Історичний центр Варшави занесений до переліку об`єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

          Біля переправи через Віслу в Х–ХІ ст. виникло поселення та городище, з ХІV ст. місто. На початку ХV ст. воно стало столицею Мазовії, а в кінці ХVІ ст. – всієї Польщі, перетворившись в найбільший центр національної культури.

          Більшість архітектурних пам’яток знищені під час Другої світової війни, відбудовані після 1945. Старовинний центр є копією знищеного, але внутрішнє оздоблення будинків цілком сучасне. В Старему Мясті (Старувці) кожен будинок має своє обличчя й свою назву, їхні фронтони пофарбовані різними кольорами, портали прикрашені старовинними ліхтарями та ремісничими цеховими знаками. На ринку Старего Мяста, де у ХVІІІ ст. була головна площа Варшави, розташований символ столиці, який з середини ХІV ст. міститься на гербі міста  – русалка, озброєна щитом і мечем.

          Серед понад 1150 пам‘ятників архітектури слід відзначити кафедральний собор, Королівський замок, барбакан, костели сакраменток, візиток, бернардинів, євангелійно-авгсбурзький, Св. Олександра; палаци Красинських, у Вілянові, у Лазєнках, Бельведер, у Натоліні, собор Святого Станіслава Костки, Замкову площу, де стоїть Колона Сигізмунда ІІІ Вази.

          На площі перед реставрованим Великим Театром – одним з шедеврів польського класицизму поставлений пам‘ятник героям Варшави, що зображує легендарну богиню перемоги Ніку у вигляді жінки з піднесеним мечем. Поряд із Сиреною – гербом міста Ніка стала теж своєрідним символом польської столиці та й всієї Польщі.

          В місті розвинуті такі галузі як металургія, металообробка, машинобудування, хімічна, фармацевтична, парфумерна, легка, харчова й поліграфічна промисловість. Столиця Польщі має добре розвинуту транспортну систему: метрополітен, трамваї, автошляхи. Працюють порт на р. Вісла, міжнародний аеропорт „Окєнце”.

          У Варшаві розташовані понад 70 вищих навчальних закладів, з них найбільші у Польщі Варшавський університет і технічний вищий навчальний заклад – Варшавська політехніка; Національна та інші бібліотеки.

          Столиця живе багатим культурним життям: місті діють драматичні й оперні театри, оперета, театр для дітей, національна філармонія, численні музеї, кінотеатри, бібліотеки, проходять фестивалі (зокрема Міжнародний конкурс піаністів ім. Ф.Шопена), ярмарки й виставки.

          82 парки міста займають 8 % його території. Серед найбільш відомих – парк в центрі столиці Лазєнки, класичний парк кінця ХVІІІ ст., парк у Віланові. За кілька кілометрів від Варшави розпочинається національний парк Кампіноська Пуща, що розкинувся на території 40 тис. га.

          У Варшаві працюють понад 50 готелів різного класу, близько 1200 супермаркетів і магазинів споживчого харчування, понад 200 різних банків.

          Відомі футбольні клуби – „Легія” і „Полонія". Господар головного стадіону „Національний” – збірна Польщі з футболу.

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти