panorama

Євро-2012

Ґданськ

 • Ґданськ – місто на крайній півночі Польщі, центр Поморського воєводства.

          Розташоване на березі Ґданської затоки, в гирлі р. Вісла. Населення – понад 450 тис. жителів. Територія – 261,6 км². Разом із містами-супутниками Ґдинею та Сопотом утворює агломерацію – так зване Тримісто (Труймясто) з населенням понад 1 млн жителів. Один із найпотужніших фінансово-економічних і транспортних регіонів узбережжя Балтійського моря.

          Місту вже понад тисячі років. Його розквіт припадає на ХV–ХVІІ ст., коли завдяки розвитку польської морської торгівлі він стає одним з найбільших портів тодішньої Європи та найвпливовіших фінансово-економічних центрів всього Балтійського узбережжя. 1361 місто приймають у Ганзейський союз – об‘єднання вільних міст. 1454 Ґданськ отримав маґдебурзьке право та інші численні привілеї. До цього часу відносяться й основні історичні визначні місця Ґданська, що зосереджені в районі його „Глувнего Мяста” (Головного міста): Золоті ворота, Арсенал, костел Святої Марії, вулиця Длуга, площа Длуги Тарг, над якою піднімається готична ратуша із стрільчастою баштою. Чудові собори міста – Святої Трійці та Святої Катерини. Історичний центр міста було зруйновано в роки другої світової війни, відновлено у 50-х ХХ ст. Поруч з Головним містом – стара, портова частина Ґданська із верфями, складами, причалами. Міські фортифікації – оборонний мур з вежами – привертають увагу численних туристів.

          Ґданськ – один із найбільших світових центрів з обробки бурштину – цього „балтійського золота”. Сьогодні кожен бажаючий може добути бурштин власноруч на Собешівському острові в унікальному Центрі Бурштину. У перші тижні серпня, під час щорічної ярмарки Святого Домініка в місті організують дійства, пов‘язані із „сонячним каменем”: найбільші в світі Бурштинові торги, фестиваль Бурштину. Археологічний та історичний музеї мають унікальні експонати з бурштину.

          В місті розвиваються як традиційні види промисловості: суднобудування, нафтопереробна, хімічна, нафтохімічна, харчова, так і нові: електроніка, телекомунікаційні технології, інформатика, парфумерна й фармакологічна промисловість. Ґданськ і сьогодні значний транспортний та перевантажувальний центр. Порт, поромні термінали, аеропорт, автостради обслуговують значний пасажиро- й вантажопотоки.

          В місті працюють театри, філармонія, оперна й музична сцени, численні музеї, кінотеатри, проходять кінофестиваль, ярмарки, вуличні театральні й концертні вистави. Комфортні готелі, ресторани, бари, кафе, дискотеки, молодіжні клуби Ґданська гостинно приймають туристів та відпочиваючих.

          Місто прикрашають численні парки та сквери Собешівського острова, в заповідниках й заказниках живуть різноманітні види птахів. Створені найбільший у Польщі Зоологічний сад, знаменитий Олівський парк, Тригородський і Культурний парки.

          Є всі умови для відпочинку на морі: 23 км чистих доглянутих пляжів, упорядковані купальні території, 130-м мол, популярні водні спуски, волейбольні та футбольні майданчики, велосипедні доріжки тощо. В самому центрі Старого міста – плавуча пристань для яхт, в бухті Стрілки Мотлави тренуються байдарочники. Найвідоміший футбольний клуб – „Лехія”, господар ґданського стадіону „Балтік-Арена”.

   

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти