panorama

Католицький собор Св. Олександра

  Адреса:вул. Костельна, 17
  Телефон:044 279 73 09
  Телефон:044 278-02-43
  Web:http://st-alexander.livejournal.com/
 • Найстаріший діючий католицький храм Києва, названий на честь російського імператора Олександра І.

          Для досить численного католицького населення Києва була цілком реальна потреба у власному релігійному центрі. Тому у 1814 р. римо-католицька громада міста вирішила спорудити власний костел, який назвали на честь російського імператора Олександра І. Найстаріший діючий католицький храм Києва був зведений коштом польської громади у 1817-1842 рр. за проектом архітектора А.Піллера, та перероблений професором Ф.Мєховичем. Споруду витримано в класичному стилі, прикрашено портиком тосканського ордера та завершено банею. Його основною реліквією є привезене з Італії розп'яття й чудово виконана копія Мадонни Рафаеля. У 1842 р. Собор був освячений.

           Стоїть храм на південному краю Михайлової або Володимирської гори, на розі вулиць Костельна та Трьохсвятительська. Це місце було обране не випадково: під час урочистої зустрічі Олександра І у 1816 р. саме тут, на майданчику давнього бастіону, на честь царя-переможця була влаштована грандіозна ілюмінація у вигляді тріумфальної арки.

          Офіційна назва храму – Прокафедральний собор святого Олександра. Також його називають на польський манер Олександрівським костелом. В ньому у 1879 р. був охрещений майбутній художник Казимир Малевич.

          У 1937 р. радянська влада заарештувала і стратила останнього священика Олександрівського костелу – Сигизмунда Квасневського, відтоді припинила існування парафія. Спочатку комуністична влада перетворила споруду на гуртожиток, а у 1952 р. – на планетарій Київського університету. У 1991 р. її повернули римо-католицькій громаді Києва у аварійному стані. Перші богослужіння, ще до повернення його вірянам, проводили просто на сходах та в портику храму.

          Протягом 1990-1994 рр. відбувалося інтенсивне відновлення одного із найкрасивіших споруджень нашого славного міста. Реставрація повернула йому колишній вигляд. Біля храму встановлено символічний хрест із текстом польською мовою: "Віра, Надія, Любов" і присвятою: "Пам'ять жертвам за віру й батьківщину. 1917-1991".

          7 жовтня 1995 р. костел був освячений вдруге. Він належить Києво-Житомирської дієцезії Римо-Католицької Церкви. 25 червня 2001 р. храм відвідав папа Іван Павло ІІ під час свого візиту до Києва.

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти