panorama

Кінець світу – 2012 закінчився в Києві

Після кінця світу у 2012р. в Києві відбулося мистецьке бієнале (24.05.2012 – 31.07.2012). Своєю чергою, воно скінчилось і лишило по собі не менше вражень, ніж Євро-2012.

Апокаліптизм події пов'язаний передусім із назвою: «Найкращі часи, найгірші часи - відродження та апокаліпсис у сучасному мистецтві». То що ж кінець світу лишив на ARSENALE і чи стався він взагалі?

Світу?

Подія набула безпрецедентних масштабів, адже торкнулася практично всіх проявів сучасного мистецтва в Києві. Відвідувачі ARSENALE змогли побачити не тільки інсталяції Мистецького арсеналу – виняткового виставкового комплексу – цього року зроблені такими зірками мистецтва, як Яйоі Кусама, Луїс Буржуа, Філліда Барлоу та Ай Вейвей. Вони також стали свідками тимчасового перетворення київського ботанічного саду на аналог парку Ґуель, яке сталося зусиллями Київського скульптурного проекту та Йоркширського парку  (02.06.12 – 02.07.12). Національний художній музей, Інститут досліджень сучасного мистецтва і ще більше 30 виставкових майданчиків у Києві та інших українських містах співпрацювали з бієнале. Зиґмунд Бауман, провідний світовий соціолог, прочитав лекцію і взяв участь у дискусії про світ, приречений на кінець цього року.

Кінець?

Говорити про апокаліпсис стало тенденцією в наш постмодерний час, тому про це чути в усій Україні (не кажучи вже про світ). Арт-резиденція «Ізоляція» в Донецьку, де група митців освоює міський простір (12.07-25.08), і фестиваль «Катастрофа» в Одесі (24.08 – 05.09), що обіцяє кілька справді постапокаліптичних робіт, - також господарі на цьому «бенкеті під час чуми». За іронією долі, перша поява міста Києва в комп’ютерній грі (‘Collapse: the Rage’, 2008) відбулася під знаком руїн, адже художники зобразили місто геть зруйованим. Зрештою, кожен потерпілий від катастрофи питає себе: «Чому тут і тепер?». Наталія Заболотна, комісар бієнале, має відповідь: за 20 років незалежності в Україні з’явилося покоління представників сучасного мистецтва, готових брати участь у світовому художньому процесі. А якщо зважити на те, що після Євро-2012 Україна привернула увагу світової спільноти, це добрий поштовх до народження потужного мистецького руху з апокаліптичних уламків.

Кінець світу стався, що далі?

Команда ARSENALE обіцяє наступне бієнале у вересні 2014р. А поки що цікаві до сучасного мистецтва дивляться у вигадливі лінзи Аніша Капура, одного з найкращих сучасних скупторів, у PinchukArtCentre (кінець виставки 30.09). Також на Київ  чекає найбільший ярмарок сучасного мистецтва України ArtKyivContemporary (01.11.12 – 11.11.12).