panorama

Візитівки Києва

Завжди, коли мова заходить про якесь місто чи країну, виникають певні асоціації, наприклад:

          Париж – місто Ейфелевої вежі, туристична Мекка світу

         Нью-Йорк – місто статуї Свободи та діловий цент наймогутнішої держави

         Єгипет – країна пірамід

         Китай – держава Великого Китайського муру та найчисельніша країна світу…

          На жаль, коли йдеться про Україну і Київ зокрема, інколи виникають не найкращі асоціації: Чорнобиль, голодомор. І причина цього не тільки у поганій поінформованості іноземців. Самі українці дуже часто, репрезентуючи батьківщину, обмежуються банальними фразами про найкращі чорноземи, київські каштани, хороший клімат…

         Втім і нам з вами є чим пишатись: значна кількість науково-технічних досягнень, гуманітарних звершень та яскравих і талановитих людей світового масштабу ведуть своє коріння із України, Києва… І саме у цьому контексті хочеться нагадати що і хто складає гордість нашого славного міста.

Ан-225 «Мрія»

        Справжнім світовим рекордсменом є багатоцільовий транспортний літак
Ан-225 «Мрія» –український надважкий транспортний літак, створений у КБ ім. Антонова і спроектований на потреби космічної програми для транспортування вантажів (космічних кораблів багаторазового використання «Буран» та компонентів ракетної системи «Енергія»).

        image002.jpg

        3 травня 1989 р. «Мрія» стартувала з аеродрому Байконур, несучи на собі повітряно-космічний літак «Буран» масою понад 60 тонн. А 13 травня літак виконав безпосадочний переліт по 2700-км маршруту Байконур-Київ за 4 години 25 хв.  Відтоді Ан-225 миттєво став світовою сенсацією.

        У серпні 2009 р. літак був занесений до Книги рекордів Гіннесса за перевезення найбільшого в історії авіації моновантажу (187,6 тонни). 10 червня 2010 р. ним перевезений самий довгомірний вантаж в історії повітряних перевезень.

        «Мрія» і сьогодні зберігає за собою звання найбільшого вантажного літака світу.

Києво-Печерська Лавра та Софія Київська

        Говорячи про Київ, не можна не згадати про Києво-Печерську Лавру та Софію Київську – історико-культурні пам’ятки світового масштабу.

        На сьогодні Лавра являє собою винятково цінний архітектурний ансамбль, що формувався понад дев’ять століть як центр православ‘я. Комплекс включає понад 200 пам’яток археології, архітектури, історії та монументального мистецтва. На території Лаври розташовані численні музеї. Більшість експозицій присвячена різним українським художнім стилям, жанрам і творам ужиткового мистецтва, що сягають сивої давнини.

image004.jpg

        Не менш унікальною є Софія Київська – всесвітньо відомий пам’ятник історії, архітектури, монументального живопису та сакрального мистецтва першої половини ХІ ст., споруджений в період розквіту Київської Русі князем Ярославом Мудрим. Назва собору, яку пов’язують з релігійним тлумаченням грецького слова «Софія» – «мудрість», розуміється як Премудрість Божа.

        Побудований як головний митрополичий храм Русі, собор був суспільно-політичним та культурним центром Київської держави. Тут проходили урочисті церемонії «посаженія» князя на престол, зустрічі іноземних послів, укладалися важливі угоди про мир між князями, також, біля храму збиралося київське віче. В ньому велося літописання і функціонувала створена Ярославом Мудрим перша на Русі бібліотека.

image006.jpg

 

        Києво-Печерська Лавра та Софія Київська є двома із 6 об’єктами України, включених до Списку пам’яток всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Віталій та Володимир Кличко

        Якщо вести мову про видатних киян, то неможливо не згадати наших сучасників, уславлених спортсменів братів Віталія та Володимира Кличків, а також футболіста Андрія Шевченка. Саме ці люди сьогодні гідно презентують Україну і Київ на світових спортивних форумах.

        Брати Клички досягли своєї давньої мети та встановили світовий рекорд – вперше в історії професійного боксу чемпіонами у важкій ваговій категорії за версіями найпрестижніших світових організацій IBF, WBC, WBO та WBA стали одночасно два рідних брати.

        Окрім спорту, Володимир і Віталій активно займаються громадською та гуманітарною діяльністю, мають соціальний проект «Фонд братів Кличків».

Андрій Шевченко

        Не менш популярним за уславлених боксерів серед шанувальників спорту є Андрій Шевченко.

6eva.jpg

        Свою кар‘єру у складі Київського «Динамо» Андрій розпочав у 1994 році. З тих пір він неодноразово тішив вболівальників своєю феєричною грою за різні клуби та збірну України, за що отримував численні спортивні та державні нагороди. Найбільшим же досягненням Андрія є перемога у складі італійського «Мілану» в Лізі Європи 2003 року (вирішальний м’яч забив саме українець). За свої досягнення у 2004 році Андрій був удостоєний «Золотого м’яча» кращого футболіста континенту.

 

Олег Блохін та Ігор Бєланов

        Слід зазначити, що «Золотий м’яч» раніше завойовували ще дві футбольні зірки з берегів Дніпра: футболісти Ігор Бєланов (1988 р.) та Олег Блохін (1975 р.).

blohin.jpg

belanov.jpg

        До активу Олега Блохіна як тренера можна віднести і яскраву гру збірної України на чемпіонаті світу 2006 року, де наша команда дійшла до чвертьфіналу.

          Якщо говорити про Київ, то список яскравих імен можна продовжувати цілою плеядою зірок мистецтва, спорту, науки світового значення: Казимир Малевич, Михайло Булгаков, Ігор Сікорський, Серж Лифарь, Віктор Некрасов, Валерій Лобановський, Борис Патон, Міла Йовович… Всі вони складають золотий фонд нашого славного міста.