panorama

Кирилівська церква

  Адреса:вул. Олени Теліги, 12
  Телефон:044 468 11 26
  Телефон:044 417 22 68
  Телефон:044 468 02 12
 • Кирилівську церкву – пам’ятку архітектури Київської Русі – споруджено у середині ХІІ ст. в урочищі Дорогожичі.

          Шестистовпна, тринефна, триапсидна, хрестовокупольна, увінчана однією банею споруда була собором родового монастиря чернігівських князів Ольговичів. У ХІІ-ХІІІ ст. храм був князівською усипальницею, а 1194 р. в ньому поховали князя Святослава Всеволодовича – одного з персонажів «Слова о полку Ігоревім».

          Площини стін храму поділено пілястрами з масивними напівколонами й оздоблено вгорі аркатурним поясом з лекальної цегли з поребриковим орнаментом. Нартекс з нішами-аркасоліями для князівських поховань сполучається з центральним приміщенням храму широкою аркою. У південній частині нартекса розміщена невеличка хрещальня.

          Церкву не раз відновлювали й добудовували. Сучасний вигляд її з характерними рисами українського бароко сформувався в середині XVIII ст. за участю архітектора І.Григоровича-Барського. У 1760 р. за його участі було зведено надбрамну церкву з дзвіницею, яка, на жаль, не збереглася.

          У 1860 р. знайдено фресковий розпис ХІІ ст. (понад 800 кв. м фресок). Кілька настінних композицій, а також ікони, створені в 1881-85 рр. художником М.Врубелем.

          У 50-х рр. ХХ ст. церква тріснула, через це неочікувано було зроблено важливе відкриття – Кирилівська церква має найглибші у світі фундаменти через те, що під нею є підземелля.

          З кінця 1990-х рр. у храмі відновила богослужіння УПЦ.

          Кирилівська церква  є філією державного архітектурно-історичного заповідника «Софія Київська».

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти