panorama

Європейська площа

 • Європейська площа розташована між вулицями Хрещатик, Трьохсвятительською, Володимирським узвозом, від неї беруть початок вулиця Михайла Грушевського (на якій знаходяться основні урядові та парламентські будівлі) та головна вулиця міста Хрещатик.

  У ХVІІ ст. ця місцевість називалася Євсейковою долиною. Своїм виникненням площа зобов'язана спорудженню на початку XVIII ст. дороги, що з'єднала Поділ з Печерськом, коли в буквальному розумінні в пагорбах прорізали шосе, вивозячи при цьому на підводах колосальну кількість ґрунту. Його ж успішно використовували для засипання численних ярів і при облаштуванні мостових.

  Свою назву площа змінювала багато разів: від початку ХІХ ст. через те, що тут проводилися традиційні кінні ярмарки, площа здобула назву Кінна. У 1806 р. на ній було зведено перший Міський театр, і відтоді її називали Театральною. Згодом, у 1851 р. на місці театру спорудили готель «Європейський», і, природно, певний час площа звалася Європейською. З 1869 р. носила назву Царської, оскільки тут було збудовано каплицю в пам'ять про спасіння Олександра ІІ від терористичного акту, а у 1911 р. було відкрито пам’ятник цареві. З 1919 р. стала площею ІІІ Інтернаціоналу, а від 1944 р. до початку «відлиги» носила ім’я Й.Сталіна. Від 1961 р. площа носила назву Ленінського комсомолу, а в незалежній Україні їй повернули назву – Європейська.

  Однією з найцікавіших споруд на площі є будівля купецького зібрання, де нині міститься державна філармонія. Приміщення філармонії славиться своєю чудовою акустикою і дуже вдало гармонує з оточуючими ландшафтами.

  Визначним є факт, що 8 травня 1892 р. з площі у пробний рейс вирушив перший в Росії та другий в східній Європі електричний трамвай. У 1982 р. на місці готелю «Європейський» спорудили будівлю музею В.Леніна, а в роки незалежності в ньому облаштували палац мистецтв «Український дім», де регулярно відбуваються виставки, концерти, творчі зустрічі. Значення і неповторність площі у всі часи багато в чому визначали й живописні парки, розташовані на прилеглих схилах Дніпра та близькість до історичного ядра міста.

  Зараз Європейська площа є одним з культурно-історичних центрів міста.

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти