panorama

Микола Лисенко

 • Микола Лисенко (1842–1912), видатний український композитор, диригент, піаніст, педагог, збирач пісенного фольклору, громадський діяч.

   

  Народився в с. Гриньках на Полтавщині в козацько-поміщицькій родині. Вчився в Харківському та Київському університетах, Лейпцизькій консерваторії, студіював науку симфонічного інструментування у Петербурзі у М.Римського-Корсакова. 1904 заснував у Києві музично-драматичну школу – перший український навчальний заклад, який надавав вищу музичну освіту за програмою консерваторії.

  Викладав в училищах та інститутах, музичних школах Києва, брав участь в роботі Російського географічного товариства, в підготовці словника української мови, в переписі населення Києва. Вів активну виконавську діяльність: організовував концерти, хори й виступав з ними в Києві та по Україні. Був головою товариства "Український Клуб", яке проводило велику суспільно-просвітницьку діяльність, організовувало літературні та музичні вечори.

  В композиторському доробку – опери ("Різдвяна ніч", "Утоплена", "Наталка Полтавка", "Тарас Бульба", "Енеїда"), оперета "Чорноморці", дитячі опери ("Коза-Дереза", "Пан Коцький", "Зима і весна"), музика на слова Т.Шевченка, різні фортепіанні твори, обробка українських народних пісень, духовна музика та багато іншого.

  Лисенко – засновник української професійної композиторської школи. Його опери стали основою українського національного оперного мистецтва.

  Похований в Києві на Байковому кладовищі.

  В пам‘ять про композитора у місті названо вулицю

   

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти