panorama

Петро Могила

 • Петро Могила (1596–1647), визначний церковний і культурний діяч, митрополит київський, богослов, просвітитель, засновник Києво-Могилянської академії.

  Походив з молдавської княжої династії. Навчався у Львівській братській школі, Паризькому університеті, служив у польському королівському війську, брав участь у битвах під Цецорою (1620) і Хотином (1621). У 1625 прийняв чернецтво, з 1627 – архімандрит Києво-Печерської Лаври, з 1632 – митрополит київський. Відстоював права православної церкви, добився її легалізації польським урядом.

  Опрацював проект першого православного катехізису, прийнятого Соборами Православної Церкви у Києві (1640) та Яссах (1641). Інші праці Могили та його гуртка визначних учених і культурних діячів ("Євангеліє Учительне", "Анфологіон", "Служебник", "Требник", "Літос або Камінь") були важливим внеском у розвиток православної догматики.

  Важливе значення мала культурно-освітня діяльність Могили: 1631 він заснував Лаврську школу, яку 1632 об‘єднав з Київською братською школою й цим поклав початок Києво-Могилянської Колегії, що згодом стала значним культурним, освітнім, науковим осередком Східної Європи.

  Проводив велику роботу з реставрації церковних пам‘яток Києва (Софійський собор, Києво-Печерська Лавра), перші на Україні археологічні розкопки (Десятинна церква), розвивав видавничу справу.

  Похований у Києво-Печерській Лаврі.

  Ім‘я Петра Могили носить один із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

   

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти