panorama

Тарас Шевченко

 • Тарас Шевченко (1814–1861), видатний український поет, художник, мислитель, громадсько-політичний діяч.

  Народився в с. Моринці на Київщині (тепер Черкаська обл.) в родині селянина-кріпака. 1838 був викуплений з кріпацтва за участю відомих діячів російської культури, почав навчатися в Петербурзькій Академії мистецтв у Карла Брюллова. 1840 вийшла перша збірка поетичних творів "Кобзар", 1842 – поема "Гайдамаки", 1844 написав гостро політичну поему "Сон". 1843 Шевченко отримав ступінь вільного художника.

  Як один з членів Кирило-Мефодіївського братства – таємної київської політичної організації – заарештований 1847, засуджений і засланий у солдати до Оренбурзького краю. 1850 Шевченка вдруге заарештовано й відправлено до Новопетровського берегового форту на п-ові Мангишлак. 1857 поета звільнили із заслання, 1848 він оселився в Петербурзі в Академії Мистецтв, де жив до самої смерті. Поховано Шевченка на Чернечій горі біля Канева.

  Творчість Шевченка багатогранна. Літературна спадщина, що охоплює велику збірку поетичних творів, п’єсу "Назар Стодоля", повісті, щоденник, листи тощо, вважається основою нової української літератури. Великою є й малярська спадщина: автопортрети, портрети, офорти, малюнки, сепії, акварелі мають біографічну, історичну й етнографічну цінність.

  Шевченко – засновник сучасної літературної української мови. Його творчість та ідеї мали великий вплив на подальший розвиток української культури.

  Іменем великого кобзаря названо центральний бульвар міста та головний університет країни.

   

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти