panorama

Ярослав Мудрий

 • Ярослав Мудрий (978–1054), визначний державний діяч Київської Русі, великий князь київський. Розбудував Київ, заснував собор Святої Софії в Києві.

   

  Син Володимира Святославича, батько Ізяслава, Святослава, Всеволода, Анни. Управляв Ростовом, згодом Новгородом. Після смерті Володимира (1015) вів боротьбу за великокнязівський київський престол проти брата Святополка, 1019 став київським князем. Відвоював Червенські міста, смугу землі між річками Сяном і Бугом у Польщі. Об‘єднав під своєю владою лівобережні землі, ставши єдиним володарем могутньої Київської держави. Вів успішні походи проти литовських (ятвяги) і фінських (ям, чудь) племен; укріплював південний кордон. Зміцнив міжнародні зв‘язки Русі за допомогою династичних шлюбів.

  Розгромив печенігів біля Києва (1036) і на місці перемоги почав будувати Софійський собор, який височів в центрі так званого Ярославового міста. Тут були зведені також Золоті ворота та Лядська брама.

  Для укріплення влади та впорядкування правних відносин Ярослав уклав перший на Русі збірник законів Руська правда. За його правління поширилося та зміцніло християнство, були засновані перші монастирі, що стали важливими культурними осередками, де складалися літописи, переписувалися та перекладалися книжки, діяли школи іконопису. При Софійському соборі Ярослав заснував школу й бібліотеку.

  На честь князя названо вулицю міста.

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти