panorama

Михайлівський Золотоверхий Собор

  Адреса:вул. Трьохсвятительська, 6
  Телефон:044 278 70 68
  Web:http://www.archangel.kiev.ua/
 • Михайлівський Золотоверхий Собор – хрестово-купольний шестистовповий храм з трьома нефами та одним позолоченим куполом (від чого й походить назва) – закладений у 1108 р. внуком Ярослава Мудрого – київським князем Святополком Ізяславичем.

          Собор був поставлений на обриві Старокиївської гори, над стародавнім Боричевим узвозом – схилом до Дніпра. Однією з причин, що спонукала князя збудувати храм, була недавня перемога Святополка над половцями, оскільки архангел Михаїл був заступником воїнів. Храм звели з каміння і цегли-плінфи на вапняно-цементному розчині технікою «мішаного мурування». Стіни оздобили унікальними мозаїками і фресками, що стали характерною окрасою храму і принесли йому славу.

           У 1113 р. собор освятили, він став місцем поховання Святополка Ізяславича, а потім і декількох поколінь київських князів.

          Михайлівському, як і іншим храмам Києва, довелося пережити руйнування від стихійних лих і ворожих навал. Так у 1240 р. його розграбували і частково пошкодили орди хана Батия, знявши позолочені бані. Втім тоді храм не занепав.

          У XІV ст. Михайлівський стає соборним храмом однойменного монастиря. Храм і монастир мали особливе значення для киян, оскільки архангел Михаїл вважався небесним покровителем Києва.

           У XV-XVIII ст. собор неодноразово перебудовували й реконструювали, особливо значних змін храм зазнав за генерал-губернатора Д.Голіцина: у Варваринському боковому вівтарі з'явився чудовий різьблений іконостас і багато церковного начиння. Завдяки І.Мазепі храм набув вишуканих та багатих форм українського, так званого мазепинського (або ж козацького) бароко, що додало йому справжньої європейської вишуканості. Замість одного, у нього з'явилося сім куполів. З трьох боків будівлю оточили прибудови, а стіни укріпили контрфорсами. Всі куполи вкрили червоним листовим золотом, а фасади храму були прикрашені облицюваннями і орнаментом, які виконав відомий київський архітектор І.Григорович-Барський.

          У 1935 р. Монастирські будівлі по-варварськи висадили в повітря, у зв'язку з проектом створення на цьому місці урядового центру. Перед знищенням рештки мозаїк і фрески, що збереглися, зняли зі стін. В Софіївському соборі збереглися: «Євхаристія», «Стефан і Фаддей» – фрагменти фігур святих; фрески-сцени «Благовіщення», мозаїка «Дмитро Солунський» і верхня частина фрескової фігури Самуїла – знаходяться в Третьяковській галереї та Російському музеї в Санкт-Петербурзі.

          Через шість десятиліть зусиллями Київської влади, міської громади та небайдужих меценатів храм відродився у колишній пишноті. До відновлення будівлі Михайлівського Золотоверхого Собору були привернуті кращі творчі сили зі всієї України. Під час відновлення в храм були повернені вцілілі фрески та мозаїки.

   

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти