panorama

Андріївський узвіз

 • Історична вулиця пролягає від Контрактової площі до Володимирської та Десятинної вулиць.

  В давнину це був найкоротший шлях, котрий з'єднував ремісничий Поділ з княжим Верхнім містом. Для нашого міста ця вулиця як Монмартр для Парижа: тут постійно виставляють на продаж свої вироби художники, гончарі, різблярі, майстри народних промислів; крім того тут багато закладів, перебування у яких залишить неповторний слід у серці відвідувача. З вулицею пов’язані імена відомих діячів культури минулого, зокрема: М. Булгакова, І. Кавалерідзе та інших.

  Основна забудова вулиці здійснена на рубежі ХІХ – ХХ ст. В верхній частині узвозу розмістилася найтендітніша з київських красунь – Андріївська церква, споруджена на бажання імператриці Єлизавети по проекту великого архітектора Б.Растреллі у 1753 р. Легенди пов’язують це місце з встановленням апостолом Андрієм Первозванним хреста й пророкуванням про виникнення величного християнського міста. У ХІІІ ст. тут височила Хрестовоздвиженська церква. А нинішній однокуполовий храм має в плані форму прямого хреста, у кутах якого зведено вишукані вежі. Споглядати його приємно і зблизька, і в далеких панорамах. Нижче по вулиці розмістились музеї, театри, художні майстерні, картинні галереї, сувенірні крамнички.

  Назву узвіз одержав, імовірно, у XVIII ст. від Андріївської церкви. Але у 1920 р. перейменований на вулицю Г.Лівера. У 1944 р. було прийнято рішення про повернення йому історичної назви.

  Андріївський узвіз, який часто називають «найбільш київською з усіх київських вулиць», є улюбленим місцем киян та гостей міста. Вважається, що тут збереглася генетична пам'ять стародавнього Києва. Цю вулицю полюбляють кінематографи: схили київського Монмартру часто використовують при зйомках фільмів історичної тематики.

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти