panorama

Ланцюговий (Миколаївський) міст

 • Відкриття Миколаївського ланцюгового мосту через Дніпро, спорудженого за проектом та під керівництвом інженера Ч.Віньйоля, відбулося 27 вересня 1853 р.

  Втім сама історія мостової переправи в цьому місці сягає сивої давнини: ще у  1680 р. тут звели плавучий Спаський міст. Та з розвитком міста все гостріше відчувалась потреба у зведенні постійного мосту через Дніпро. Його закладання відбулося у 1848 р., після затвердження проекту імператором Миколою I на честь якого міст й отримав свою назву. Міст мав довжину у 365 сажнів (776 м) та загальну вагу понад 100 тис. пудів.

  Полотно мосту спиралося на п’ять кам’яних «биків», викладених біля основи гранітними глибами. Їх верхні частини мали форму арок з баштами, виконаних з боків у стилі середньовічної англійської готики. З’єднувались «бики» між собою залізними ланцюгами (вага одного – 12 пудів (192 кг).

  Міст мав розвідну частину для пропуску щоглових суден, а у 1900 р. полотно мосту підняли, фарватер ріки заглибили, тож необхідність у розвідній секції відпала. У 1912 р. Ланцюговим мостом почав ходити бензотрамвай.

  У 1920 р. білополяки підірвали один з прольотів моста. Розірвані ланцюги потягнули за собою усю конструкцію.

  Капітальна реконструкція за проектом Є.Патона почалася у 1924 р. Кам’яні арки замінили більш високими залізними, прольоти підняли й зберегли систему ланцюгів. Відкриття оновленого мосту відбулося у травні 1925 р . Йому надали ім’я Євгенії Бош.

  18 вересня 1941 р. міст підірвали частини Червоної Армії, які відступали зі столиці України.

  Сьогодні майже на тому ж місці (трохи північніше) знаходиться міст Метро.

  Цілком можливо, що Бруклінський міст (Нью-Йорк, США) спроектований за зразком Миколаївського мосту, адже модель київської споруди експонувалася у 1854 р. на всесвітній виставці у Лондоні. І саме тут з тогочасним, без перебільшення, інженерним дивом міг познайомитися американський інженер Реблінгам, що і реалізував свій американський проект у 1883 р.

 • Об‘єкт на карті

 • Усі об‘єкти